
Ale czy ktoś słyszał o Futakuchi-Onna?
To japoński potwór, który na pierwszy rzut oka wydaje się być normalną kobietą. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ z tyłu głowy posiada usta, którymi pogryzie każdego, kto zdecyduje się stanąć za jej plecami. Brzmi groźnie? Czy to na pewno książka dla dzieci? Tak, treści w niej zawarte mają przede wszystkim edukować i bawić.
Prawdziwe potworne kompendium
W Atlas of monsters and ghosts znaleźć można o wiele więcej egzotycznych duchów i potworów z całego świata. Wszystkie stwory zostały w wesoły sposób zilustrowane i opisane. Przy każdym potworze znalazła się między innymi informacja o jego pochodzeniu i cechach charakterystycznych. Warto podkreślić, że w zbiorze występuje także nasz polski Smok Wawelski.
Możliwe formy zabawy z książką
Do lektury książki można podejść w sposób klasyczny, lub wykorzystać ją do alternatywnych zabaw edukacyjnych. Choć Halloween już za nami, nadal możemy zorganizować sobie wieczorek duchów i potworów, podczas którego będziemy zapoznawać się ze stworami i wymieniać się uwagami na ich temat.
Poza tym, atlas może stanowić świetną bazę do samodzielnego wymyślania quizów tematycznych. Jak podejść do tej zabawy?
Wybieramy sobie kontynent
- Dajemy sobie 15 minut na zebranie najważniejszych informacji o potworach i ich cechach charakterystycznych
- Na tej podstawie zapisujemy pytania, które zadajemy sobie nawzajem podczas wspólnej zabawy
Dzięki tak przeprowadzonej zabawie, nie tylko zdobywamy wiedzę o potworach ale uczymy się czytania responsywnego, którego zadaniem jest świadome przeprowadzenie Czytelnika przez treść książki. Na podstawie tego atlasu możemy wymyślić wiele innych zabaw twórczych.